JudoMania > Judo-kata > Ju-no-kata

Ju-no-kata

[rank_math_breadcrumb]

Ju er et av de begrepene i judo som er lettest å tolke feil i den vestlige verden. Jigoro Kano brukte det engelske ordet gentleness når han skulle oversette ju. Men gentleness hadde en annen betydning for Kano enn for folk i den vestlige verden. Fleksibel vil sannsynligvis vært mer dekkende for hva Kano mente med ju.

Mange erfarne utøvere mener at denne kataen er en av de aller mest fysisk krevende – dersom den utføres riktig. Opprinnelig ble kataen lagd spesielt for kvinner som trente judo.

Oversikt over teknikkene i ju no kata

  1. serie
  • Tsukidashi – slag med hånden
  • Kata oshi – skulderdytting
  • Ryote dori – holding med to hender
  • Kata mawashi – skuldervridning
  • Ago oshi – hake/kjevedytting
  1. serie
  • Kirioroshi – slag/kutting nedover
  • Ryokata oshi – skulderdytting med to hender
  • Naname uchi – slag med utsiden av hånden
  • Katate dori – holding med en hånd
  • Katate age – enhåndsløfting
  1. serie
  • Obi tori – grep i beltet
  • Mune oshi – dytte brystkassen
  • Tsukiage – slag oppover (uppercut)
  • Uchioroshi – slag nedover
  • Ryogan tsuki – slag mot begge øynene

Da Jigoro Kano utviklet Kodokan judo, fantes det et tilsvarende system – en syntese av ulike jujutsu waza – på Jikishin Ryu. På den ene siden var dette et konkurrerende system, men på den andre siden var det mer selvutslettende system fordi det var for likt jujutsu. I samtiden var jujutsu absolutt på vei ut av det gode selskap, og Jigoro Kano hadde vært forutseende nok til å kalle sitt system for judo slik at han markerte avstand til det gamle. Dessuten sørget han for å få offisiell støtte til sitt prosjekt. Det hadde man ikke gjort på Jikishin Ryu.

Et av virkemidlene Jigoro Kano brukte for å vise at judo var noe helt annerledes enn de gamle kampformene var ju no kata. Dersom ju no kata utføres korrekt gir den en god og helhetlig trening helt i tråd med moderne prinsipper.

Kano så for seg at alle judoka i alle aldre skulle trene ju no kata. Og aller helst skulle katatreningen starte så tidlig som mulig. Gjennom denne formen or trening skulle folk utvikle en sunn sjel i et sunt legeme. I begynnelsen inneholdt ju no kata kun 10 teknikker, men dette ble etterhvert utvidet til 15 teknikker.

Ju no kata på Youtube

Kilder

Fukuda, Keiko, Ju no kata, Kodansha

Støtt JudoMania!Gi et lite bidrag til JudoMania (egentlig meg, da)

Du kan støtte med alt fra 30 kr i måneden og oppover. Kanskje jeg får nok penger til å betale for utgiftene jeg har når det gjelder nettside og podcast? Det hadde vært kult! (Og du kan når som helst stoppe betalingen.)